Lakossági ingatlankorszerűsítés jöhet uniós pénzből


Becsült olvasási idő: 1 perc

A kormány közzétette társadalmi egyeztetésre Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének az orosz fosszilis energiahordozókról leválását is segítő REPowerEU fejezetét, amely összesen 14 reform és 14 beruházás segítségével vázolja fel azt, hogy az összesen mintegy 2600 milliárd forintnyi forrást hogyan kívánja felhasználni, amennyiben hozzájut a pénzhez.

Az egyik legérdekesebb fejezet a dokumentumban a lakossági ingatlanok energetikai felújításának terve, melyet a kormány pályázat útján osztana szét az ingatlantulajdonosok között. 

A támogatás részben vissza nem térítendő támogatásból, részben kedvezményes hitelből állna. Egyetlen ingatlanra átlagosan több mint 10 millió forint támogatás jutna, a cél a legalább 30 százalékos energiahatékonyság-javulás 20 ezer háztartásnál.

Ez jelentős pénzbeli támogatásnak tűnik annak fényében, hogy egy Kádár-kocka mélyfelújítása szakértői vélemények szerint átlagosan 10-15 millió forintos költséggel jár. Ugyanakkor a korszerűtlen hazai ingatlanállomány energetikai megújításához nagyon kevés a 20 ezer megcélzott lakás, mert ehhez évente 100-130 ezer lakóépület mélyfelújítására lenne szükség szakértők szerint – értékelt a Portfólió.

A támogatást a tervek szerint ezekre a munkákra lehet felvenni: épületek hőtechnikai adottságainak javítása; az épületekhez köthető villamostechnikai eszközök fogyasztásának csökkentése; az épületek fűtési, hűtési, szellőztetési és használati melegvíz rendszereinek korszerűsítése; valamint megújuló energia alapú hőtermelő rendszerek beépítése. Fosszilis energiahordozót felhasználó berendezés, vagyis például a gázkazán korszerűbbre cserélése nem támogatható.

Fontos részlet, hogy a pályázaton megújuló alapú villamosenergia-termelés nem támogatható, vagyis, míg például napkollektorok telepíttetéséhez kaphatunk támogatást, addig háztartási méretű (HMKE) fotovoltaikus napelemes rendszer létesítéséhez nem.

Forrás: Portfólió